  • BM521Q25F-GE2
BM521Q25F-GE2
advertisement
Manufacturer No:
BM521Q25F-GE2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BM521Q25F-GE2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
BM521Q25F-GE2
Description:
PMIC 300kHz 15V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
BM521Q25F-GE2 Overview
Using its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is possible to save board space. Typically, LED drivers have 1 outputs.The mounting method adopted is Surface Mount.It emerges as a AC DC Offline Switcher, which is efficient and reliable.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~105°C.Lighting has many advantages.It operates based on the frequency of 300kHz.In this case, there are 8 terminations.If the voltage supply is below 8.9V, undetermined failures may occur.A total of 1 segments have been created.It is designed to provide a supply voltage of 25V at its maximum.Aside from that, it has SEATED HT-CALCULATED as a characteristic.
BM521Q25F-GE2 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~105°C
Frequency of 300kHz
Supply voltage of 15V
SEATED HT-CALCULATED
BM521Q25F-GE2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BM521Q25F-GE2 LED Driver ICs applications.
  • OLED power supply for portable equipment
  • White LED Backlight for portable equipment
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Gallery lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • A- lamps
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Medical surgery lighting
  • Stage Lighting and Signage
Step5Bar-code shipping tag
BM521Q25F-GE2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Applications
    Lighting
  • Additional Feature
    SEATED HT-CALCULATED
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Frequency
    300kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Current - Output / Channel
    400μA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Number of Segments
  • Voltage - Supply (Max)
    25V
  • Voltage - Supply (Min)
    8.9V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm