  • BM28B0.6-50DP/2-0.35V(51)
BM28B0.6-50DP/2-0.35V(51)
advertisement
Manufacturer No:
BM28B0.6-50DP/2-0.35V(51)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-BM28B0.6-50DP/2-0.35V(51)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.014 0.35mm Surface Mount 50 Positions BM28 Gold
Step5Bar-code shipping tag
BM28B0.6-50DP/2-0.35V(51)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BM28
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.014 0.35mm
  • Total Number of Contacts
    52
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish Thickness
    1.97μin 0.050μm
  • Height Above Board
    0.018 0.46mm
  • Stack Height (Mating)
    0.6mm