  • BK/GMA-V-300-R
BK/GMA-V-300-R
advertisement
Manufacturer No:
BK/GMA-V-300-R
HK JDW NO:
255-BK/GMA-V-300-R
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
BK/GMA-V-300-R
Description:
FUSE 300MA 250V FAST GLASS AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/GMA-V-300-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.500002g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GMA
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    906mOhm
  • Voltage - Rated
    250V
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    300mA
  • Current Rating
    300mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, PSE, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.019
  • DC Cold Resistance
    0.906Ohms
  • Diameter
    5.54mm
  • Length
    21.1mm