  • BFC247952684
BFC247952684
advertisement
Manufacturer No:
BFC247952684
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247952684
Datasheet:
BFC247952684
Description:
MKP479 0.68μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247952684
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP479
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.551W 30.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    13.9954mm