  • BFC246863564
BFC246863564
advertisement
Manufacturer No:
BFC246863564
HK JDW NO:
886-BFC246863564
Datasheet:
BFC246863564
Description:
MKT468 0.56μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246863564
    Select All
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    7.493mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.295W 17.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.56μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm