  • BFC246860393
BFC246860393
advertisement
Manufacturer No:
BFC246860393
HK JDW NO:
886-BFC246860393
Datasheet:
BFC246860393
Description:
MKT468 0.039μF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246860393
    Select All
  • Weight
    369.989626mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT468
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm