  • BFC238372272
BFC238372272
advertisement
Manufacturer No:
BFC238372272
HK JDW NO:
886-BFC238372272
Datasheet:
BFC238372272
Description:
CAP FILM 2700PF 5% 2.5KVDC RAD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238372272
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 900
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    6mm