  • BFC238370162
BFC238370162
advertisement
Manufacturer No:
BFC238370162
HK JDW NO:
886-BFC238370162
Datasheet:
BFC238370162
Purchasing and Inquiry
BFC238370162 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 2500V must be applied internally.This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
BFC238370162 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2500V
BFC238370162 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238370162 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Mobile communications
  • Global positioning systems
  • Snubbering
  • Industrial and automotive inverters
  • IGBT
  • Electronic ballasts
  • VCO's
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
BFC238370162
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 900
  • HTS Code
  • Capacitance
    1600pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    6mm