  • BFC238352203
BFC238352203
advertisement
Manufacturer No:
BFC238352203
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC238352203
Package:
Radial
Datasheet:
BFC238352203
Description:
MMKP383 0.02μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238352203
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MMKP383
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.02μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    7mm