  • BFC237934205
BFC237934205
advertisement
Manufacturer No:
BFC237934205
HK JDW NO:
886-BFC237934205
Datasheet:
BFC237934205
Description:
MKP379 2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237934205
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.354W 31.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    8.9916mm