  • BFC237885123
BFC237885123
advertisement
Manufacturer No:
BFC237885123
HK JDW NO:
886-BFC237885123
Datasheet:
BFC237885123
Description:
MKP/MKP378 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237885123
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    3.799998g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP/MKP378
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    5.9944mm