  • BFC237524101
BFC237524101
advertisement
Manufacturer No:
BFC237524101
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237524101
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237524101
Purchasing and Inquiry
BFC237524101 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.
BFC237524101 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
BFC237524101 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237524101 applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Switch-mode power supplies
  • Snubbering
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Battery management system
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Satellite TV
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
BFC237524101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KP/MKP 375
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.197W 14.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5720
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm