  • BFC237523362
BFC237523362
advertisement
Manufacturer No:
BFC237523362
HK JDW NO:
886-BFC237523362
Datasheet:
BFC237523362
Description:
KP/MKP 375 3600pF Film Capacitor ±3.5% Radial PC Pins 1kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237523362
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    1.09999g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±3.5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3600pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    18.4912mm
  • Width
    5.9944mm