  • BFC237514823
BFC237514823
advertisement
Manufacturer No:
BFC237514823
HK JDW NO:
886-BFC237514823
Datasheet:
BFC237514823
Description:
KP/MKP 375 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237514823
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    3.299998g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8mm