  • BFC237512202
BFC237512202
advertisement
Manufacturer No:
BFC237512202
HK JDW NO:
886-BFC237512202
Datasheet:
BFC237512202
Description:
KP/MKP 375 2000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237512202
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.236W 14.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    2000pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    14.5mm
  • Width
    5.9944mm