  • BFC237510133
BFC237510133
advertisement
Manufacturer No:
BFC237510133
HK JDW NO:
886-BFC237510133
Datasheet:
BFC237510133
Description:
KP/MKP 375 0.013μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237510133
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP/MKP 375
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.236W 18.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.013μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    5.9944mm