  • BFC237121333
BFC237121333
advertisement
Manufacturer No:
BFC237121333
HK JDW NO:
886-BFC237121333
Datasheet:
BFC237121333
Purchasing and Inquiry
BFC237121333 Overview
A 0.300 7.62mm lead spacing is used in this electrical device.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.
BFC237121333 Features
BFC237121333 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237121333 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • VCO's
  • RF Modules
  • Lighting
  • Global positioning systems
  • Filters
  • IGBT
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
BFC237121333
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    339.995831mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    MKT371
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.098W 10.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    10mm