  • BFC236525154
BFC236525154
advertisement
Manufacturer No:
BFC236525154
HK JDW NO:
886-BFC236525154
Datasheet:
BFC236525154
Purchasing and Inquiry
BFC236525154 Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
BFC236525154 Features
BFC236525154 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC236525154 applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Test and measuring equipment
  • Filters
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • VCO's
  • Satellite TV
  • Industrial and automotive inverters
  • Switch-mode power supplies
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
BFC236525154
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT365
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    4120
  • Height
    14.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm