  • BFC236516474
BFC236516474
advertisement
Manufacturer No:
BFC236516474
HK JDW NO:
886-BFC236516474
Datasheet:
BFC236516474
Purchasing and Inquiry
BFC236516474 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
BFC236516474 Features
BFC236516474 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC236516474 applications of film capacitors.
  • Industrial and automotive inverters
  • Global positioning systems
  • Satellite TV
  • RFI for automotive
  • Mobile communications
  • Switch-mode power supplies
  • Snubbering
  • Bypassing
  • Audio/video equipment
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
BFC236516474
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT365
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.217W 10.00mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3922
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    10mm