  • BFC233924475
BFC233924475
advertisement
Manufacturer No:
BFC233924475
HK JDW NO:
886-BFC233924475
Datasheet:
BFC233924475
Purchasing and Inquiry
BFC233924475 Overview
There is 1.083 27.50mm lead spacing on this electrical device.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.
BFC233924475 Features
BFC233924475 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233924475 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • Satellite TV
  • Mobile communications
  • Snubbering
  • Audio/video equipment
  • VCO's
  • Filtering
  • IGBT
  • Blocking
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
BFC233924475
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.827W 31.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    21mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    1.220 31.00mm
  • Length
    31mm