  • BFC230448474
BFC230448474
advertisement
Manufacturer No:
BFC230448474
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-BFC230448474
Description:
470nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 63V-AC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
BFC230448474
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Weight
    599.989307mg
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    16.9mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6.4mm