  • BF074D0474K
BF074D0474K
advertisement
Manufacturer No:
BF074D0474K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BF074D0474K
Package:
Radial
Datasheet:
BF074D0474K
Description:
BF 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BF074D0474K
    Select All
  • Termination
    PC Pins
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE: 40V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    11.9888mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Series
    BF
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%