  • BCS-125-L-D-PE-010
BCS-125-L-D-PE-010
advertisement
Manufacturer No:
BCS-125-L-D-PE-010
HK JDW NO:
680-BCS-125-L-D-PE-010
Description:
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-125-L-D-PE-010
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle, Pass Through
  • Number of Positions
    50
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    10TH PIN POLARIZED
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    49
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.128 3.25mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V
  • Insertion Force-Max
    1.39 N
  • Withdrawl Force-Min
    .834 N
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Termination
    0.14 inch