  • BAT30FILM
BAT30FILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30FILM
HK JDW NO:
761-BAT30FILM
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAT30FILM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAT30FILM
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BAT30FILM.
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Output Current
    300mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    22pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1A