  • BAT30-07P6FILM
BAT30-07P6FILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30-07P6FILM
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BAT30-07P6FILM
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
BAT30-07P6FILM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAT30-07P6FILM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    300mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BAT30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Forward Current
    300mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Output Current-Max
    0.3A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Reverse Test Voltage
    10V