  • B84771C0012A000
B84771C0012A000
advertisement
Manufacturer No:
B84771C0012A000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B84771C0012A000
Description:
AC Power Entry Modules 12A 250V 1/4" Faston WO/Bleeder Resistor
Step5Bar-code shipping tag
B84771C0012A000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Panel
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    MAINS POWER CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    STANDARDS: IEC/EN 60320-1, UL 1283; CSA C22.2
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Depth
    57.5mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    60Hz
  • Contact Gender
    MALE
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Coupling Type
    SNAP
  • Current Rating (Max)
    12A
  • Fuse
  • Mains Connector Rating
    12A, 250VAC/DC
  • Height
    38.4mm
  • Length
    50mm
  • Width
    22.5mm