  • B72242L0421K100
B72242L0421K100
advertisement
Manufacturer No:
B72242L0421K100
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72242L0421K100
Package:
Encased Disc
Step5Bar-code shipping tag
B72242L0421K100
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Encased Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HighE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    1800pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    910J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Maximum DC Volts
    560V
  • Current - Surge
    65kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    560V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    420V