  • B65815E0160A041
B65815E0160A041
advertisement
Manufacturer No:
B65815E0160A041
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B65815E0160A041
Package:
Datasheet:
B65815E0160A041
Description:
Ferrite Core RM Core 37.6mm 24.6mm Power Applications
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B65815E0160A041
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Supplier Device Package
    RM 12
  • Material
    N41
  • Series
    B65815
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Finish
    Uncoated
  • Core Type
    RM
  • Gap
    Gapped
  • Effective Area (Ae) mm2
    146
  • Effective Length (le) mm
    57
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm3
    8320
  • Core Factor (ΣI/A) mm1
    0.39
  • Initial Permeability (μi)
    2800
  • Minimum Core Cross Section (Amin) mm2
  • Inductance Factor (Al)
    160nH
  • Effective Permeability (μe)
    50
  • Height
    12.30mm
  • Length
    37.60mm
  • Width
    16.10mm