  • B57551G1103H000
B57551G1103H000
advertisement
Manufacturer No:
B57551G1103H000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57551G1103H000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57551G1103H000 Overview
In the package of a Bulk, you can find NTC thermistors. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Radial package. All of the NTC thermistors have 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57551G1103H000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10000Ohm Resistance
3% Tolerance
B57551G1103H000 Applications
There are a lot of EPCOS B57551G1103H000 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature regulation and measurement
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • LCD compensation
  • Automotive Electronics
  • Heating systems
  • Temperature compensation for semiconductor devices
Step5Bar-code shipping tag
B57551G1103H000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    10000Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C