  • B43821A5476M000
B43821A5476M000
advertisement
Manufacturer No:
B43821A5476M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43821A5476M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43821A5476M000
Description:
B43821 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 265mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17589
Step5Bar-code shipping tag
B43821A5476M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43821
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.1Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.6495mA
  • Ripple Current
    265mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265mA @ 120Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm