  • B43740A4828M3
B43740A4828M3
advertisement
Manufacturer No:
B43740A4828M3
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43740A4828M3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43740A4828M3
Description:
B43740 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43740A4828M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43740
  • Size / Dimension
    3.028Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    8200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    18.4A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    6.681 169.70mm