  • B43733A9688M000
B43733A9688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43733A9688M000
HK JDW NO:
258-B43733A9688M000
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
B43733A9688M000
Description:
B43733 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.027Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43733A9688M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43733
  • Size / Dimension
    3.027Dia 76.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    6800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    30mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.2A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    5.185 131.70mm