  • B43601F2567M082
B43601F2567M082
advertisement
Manufacturer No:
B43601F2567M082
HK JDW NO:
769-B43601F2567M082
Description:
560μF Capacitor 20% 2.18A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601F2567M082
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    3
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Ripple Current
    2.18A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    35mm