  • B43601B5567M060
B43601B5567M060
advertisement
Manufacturer No:
B43601B5567M060
HK JDW NO:
769-B43601B5567M060
Description:
560μF Capacitor 20% 2.81A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601B5567M060
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Leakage Current
    1.81576mA
  • Ripple Current
    2.81A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    45mm