  • B43508A2228M007
B43508A2228M007
advertisement
Manufacturer No:
B43508A2228M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43508A2228M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43508A2228M007
Description:
B43508 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43508A2228M007
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43508
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.6803mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    75mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.89A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm