  • B43504B9157M007
B43504B9157M007
advertisement
Manufacturer No:
B43504B9157M007
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504B9157M007
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43504B9157M007
Description:
B43504 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 820mA 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43504B9157M007
    Select All
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    580mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.66747mA
  • Ripple Current
    820mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    730mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C