  • B43501A0107M002
B43501A0107M002
advertisement
Manufacturer No:
B43501A0107M002
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501A0107M002
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 790mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43501A0107M002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.33Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.52089mA
  • Ripple Current
    790mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    22mm
  • Length
    30mm