  • B43464A9688M000
B43464A9688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43464A9688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43464A9688M000
Package:
B
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 76.9A 31.7mm B
Quantity:
In Stock : 1783
Step5Bar-code shipping tag
B43464A9688M000
  • Package / Case
    B
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    13.2 mm
  • Voltage
    400V
  • Leakage Current
    7.666261mA
  • Ripple Current
    76.9A
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    143.2mm