  • B43305B2158M000
B43305B2158M000
advertisement
Manufacturer No:
B43305B2158M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43305B2158M000
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43305B2158M000
Description:
B43305 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43305B2158M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43305
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1500μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.0509mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.44A @ 100Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm