  • B43254B1477M
B43254B1477M
advertisement
Manufacturer No:
B43254B1477M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43254B1477M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43254 470μF Capacitor 20% 1.32A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43254B1477M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B43254
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.82268mA
  • Ripple Current
    1.32A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm