  • B43231B1108M000
B43231B1108M000
advertisement
Manufacturer No:
B43231B1108M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43231B1108M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 3.01A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43231B1108M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Ripple Current
    3.01A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    25.4mm
  • Length
    40mm