  • B43041A9685M
B43041A9685M
advertisement
Manufacturer No:
B43041A9685M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43041A9685M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8μF Capacitor 20% Bulk 77mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43041A9685M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.0816mA
  • Ripple Current
    77mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    16.9926mm
  • Length
    16mm