  • B41888C3568M
B41888C3568M
advertisement
Manufacturer No:
B41888C3568M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C3568M
Description:
5.6mF Capacitor 20% 3.35A 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C3568M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    5.6mF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.56mA
  • Ripple Current
    3.35A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.28
  • Impedance
    17mOhm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm