  • B41858C4128M000
B41858C4128M000
advertisement
Manufacturer No:
B41858C4128M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41858C4128M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B41858C4128M000
Description:
B41858 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41858C4128M000
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41858
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1200μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    73mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.192mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    62mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.202A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm