  • B41851F4227M000
B41851F4227M000
advertisement
Manufacturer No:
B41851F4227M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41851F4227M000
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 190mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41851F4227M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.0352mA
  • Ripple Current
    190mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    6mm
  • Length
    11mm