  • B41821A9476M
B41821A9476M
advertisement
Manufacturer No:
B41821A9476M
HK JDW NO:
3410-B41821A9476M
Description:
47μF Capacitor 20% 310mA Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41821A9476M
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    310mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm