  • B41693A5477Q007
B41693A5477Q007
advertisement
Manufacturer No:
B41693A5477Q007
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41693A5477Q007
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 30% 4.2A Axial
Step5Bar-code shipping tag
B41693A5477Q007
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    5.700012g
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0745mA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    14mm
  • Length
    25mm