  • B41690A8258Q7
B41690A8258Q7
advertisement
Manufacturer No:
B41690A8258Q7
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41690A8258Q7
Package:
Axial, Can
Datasheet:
B41690A8258Q7
Description:
B41690 2500μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 0.827Diax1.929L 21.00mmx49.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B41690A8258Q7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41690
  • Size / Dimension
    0.827Diax1.929L 21.00mmx49.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    2500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    17mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.5A @ 10kHz