  • B41607A5368M2
B41607A5368M2
advertisement
Manufacturer No:
B41607A5368M2
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B41607A5368M2
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
Description:
B41607 3600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.6A 0.984Dia 25.00mm -55°C~125°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B41607A5368M2
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41607
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    3600μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    7.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm