  • B41570E8109Q000
B41570E8109Q000
advertisement
Manufacturer No:
B41570E8109Q000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41570E8109Q000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
10mF Capacitor 30% 13A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41570E8109Q000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    30%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10mF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    13A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    80.7mm